FANDOM


Kaos GL grubu, 1994 Eylülünde Türk eşcinsellerin bir araya gelerek, maruz bırakıldıkları ayrımcılığa karşı mücadele ederek özgürleşmek amacıyla kurulmuş, eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği fikrini şiar edinmiş bir gruptur.

Kaos GL grubu kurulduğundan itibaren Kaos GL dergisini çıkarmaktadır. 2001'de 3 sayı Parmak adlı gazeteyi çıkarmıştır. Eylül 2000 tarihinden beri de Kaos Kültür Merkezi'nde kültürel etkinlikler, toplantılar, film gösterimleri düzenlemekte olup ilk gey kütüphanesini de oluşturmuştur.

1994'ün yazında İnsan Hakları Derneği, Ankara Şubesi'nde Kaos GL dergisini çıkartmaya başlamış olan Kaos GL grubunun da içinde yer aldığı bir Gey ve Lezbiyen Hakları Komisyonu oluşturulmuştu. İHD Ankara Şubesi'nde yönetimin değişmesinin ardından yaşanan anlaşmazlıklar sonucu komisyonu oluşturan eşcinseller İHD'den ayrıldılar. Ayrılan eşcinsellerden bazılarının zaten çıkmakta olan KAOS GL'ye katılmalarıyla, KAOS GL Dergisini çıkaran eşcinseller KAOS GL GRUBU adıyla bağımsız bir eşcinsel topluluğu olarak kendilerini tanımladılar. KAOS GL Grubu, Türkiye eşcinsel hareketinin bir bileşeni olarak yoluna devam etmektedir. KAOS GL 2005 yılında Dernek statüsü kazanmıştır.

Dış bağlantılar Edit